Mindent a Windows XP-ről! ( m )

Indította Arnold, 2011-12-27, 21:13:13

2011-12-27, 21:13:13 Utolsó szerkesztés: 2012-07-23, 20:05:43 Szerző: [MOD]Niix
Sziasztok leírok nektek néhány olyan dolgot amit nem tud egy pár ember :)


A Windows XP-ben van pár olyan tipp, ami (az „ezt azért nem hittem volna”) kategóriába tartozik, igaz bizonyos szinten felesleges, inkább „poén”.De végül is, ki tudja, kinek mi a hasznos?


1. Csevegés szoftver nélkül, a jegyzettömb segítségével :

Ha egy barátunkkal csevegni akarunk, igazából nincs is szükségünk MSN-re, Skype-ra vagy Yahoo Messengerre. Sőt, igazából semmi másra nincsen szükségünk csak egy jegyzettömbre, illetve barátunk IP címére.


Csak írjuk be a Start menü/Futtatás.ba, hogy „"notepad”", majd a jegyzettömbe írjuk be ezeket a sorokat:

@echo off
:A
Cls
echo CSEVEGŐ
set /p n=User:
set /p m=Message:
net send %n% %m%
Pause
Goto A


Ha készen vagyunk, mentsük el a fájlt valamilyen néven, például messenger.bat néven (fontos, hogy a kiterjesztés *.bat legyen és ne *.txt vagy más). Most nyissuk meg a *.bat fájlt. Amit látni fogunk az annyi lesz, hogy:

CSEVEGŐ
User:

A „user:” után gépeljük be barátunk IP címét, nyomjunk Enter-t, erre megjelenik hogy „message:” – ide máris írhatjuk az üzenetet.. Indulhat is a csevegés, az IP címet többet nem is kell beírnunk, már csak az üzeneteket kell begépelnünk (mindig üssünk a végén Enter-t).


2. XP product-key kiderítése egyszerűen :

Ha könnyen és gyorsan meg akarjuk találni Windowsunk szériaszámát (akár telepítés előtt is), csak tegyük be a Windows XP CD-t, navigáljunk el az I386 nevű mappába, és nyissuk meg az UNATTEND.TXT nevű fájlt. Szkrolozzunk a legaljára, és máris látjuk az XP product-key-t.





3. Lemezmeghajtó ikonok eltüntetése :

Barátaink megtréfálásán kívül nem látom értelmét ennek a tippnek… Ha el akarjuk tüntetni a Sajátgép-ből a merevlemezek meghajtóit, csak nyissuk meg a regisztrációs adatbázist (Start/Futtatás és írjuk be „regedit”), és keressük meg ezt a bejegyzést:

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer

Ha megvan, hozzunk létre egy új DWORD-öt (magyarban „duplaszó”), és nevezzül el így: NoDrives. (kisbetű- és nagybetű fontos!). Az újonnan létrehozott NoDrives értékét állítsuk 3FFFFFF-re (hexa), majd indítsuk újra a gépet. A sarokból kávézva nevetgélhetünk azon, ahogy kollégánk a rendszergazdát hívogatja, mivel „eltűntek a meghajtók a gépből”.
A meghajtók „visszallításához” csak töröljük ki a NoDrives duplaszót a kulcsból, és visszaáll a rend.





4. Csillagok háborúja a Windowsban :

Ha nagyon unatkozunk, és hirtelen meg akarjuk nézni a Star Warst, akor nem kell letöltenünk, hiszen parancssorból is elérhetjük! Csak írjuk be a Start/Futtatásba, hogy „telnet towel.blinkenlights.nl” (idézőjelek nélkül) és máris nézhetjük a filmet. Igaz, az egész film ASCII karakterekből van összerakva, azonban nem maradt ki belőle semmi, és különben is: a Star Wars az klasszikus, még karakterekből összerakva is…





5. Bejelentkezési időszak meghatározása :

Ha rendszergazdák vagyunk, akkor meghatározhatjuk, hogy adott felhasználók a nap melyik szakaszában vagy mely napokon jelentkezhetnek be a Windowsba. Ehhez csak annyit kell tennünk, hogy a Start menü/Futtatásba beírjuk hogy CMD, majd a megjelenő ablakba a következőket pötyögjük be:

net user Felhasználónév /time:M-F, 08.00-17.00

A „felhasználónév” helyére természetesen a felhasználó nevét írjuk, az M-F a Monday-Friday (hétfő-péntek) időszak, ezt szabadon variálhatjuk. Az idő pedig jelen esetben 8-tól délután ötig. Ha például azt akarjuk, hogy a „Csabi” nevű felhasználó, csak hétfőn-szerdán, és csak déltől délután négyig tudjon bejelentkezni, akkor ezt írjuk be: Net user Csabi /time:M-W, 12.00-16.00





6. Telefonszám kitalálása számológépben :

Ha el akarjuk kápráztatni kollégáinkat kávészünetben, csak töltsük be a Windows számológépet, majd kérdezzük meg kollégánk telefonszámának első három számjegyét (30-as, 20-as és egyebek nélkül, tehát csak a közvetlen szám első három számjegyét).

1. Írjuk be az első három számot a telefonszámból,
2. szorozzuk meg nyolcvannal,
3. adjunk hozzá egyet,
4. szorozzuk meg 250-nel,
5. most kérdezzük meg az utolsó négy számjegyet telefonszámából, és adjuk hozzá,
6. adjuk hozzá ismét az utolsó négy számjegyet,
7. vonjunk ki 250-et,
8. osszuk el kettővel.
______________________________


Remélem tetszettek! :)

Sok, sikert mindenhez!

By Silenoz

2011-12-29, 11:39:50 #1 Utolsó szerkesztés: 2012-07-23, 20:03:41 Szerző: [MOD]Niix
"Azért írom dupla postba, mert már a másikba nem fér! KÉRLEK BENNETEKET HA A TÉMA NYITVA VAN AKKOR NE ÍRJATOK BELE!"



Hogyan gyorsíthatjuk fel a Windows XP-t, ha sok memóriával rendelkezik a rendszerünk:[/SIZE]

  A DDR2-es memóriamodulok alacsony árai lehetővé tették, hogy elérhető áron akár 2GB-os modulokat is betudjunk szerelni a gépünkbe. Én 2×2GB(5-5-5-15)-ot tudtam beszerezni 15 000Ft-os áron, ez most jónak mondható.
  A rendszer működikDual-Chanell üzemmódban, a memória méretét viszont nem látja rendesen, 4GB-ból 3.2GB-ot. Pontosabban látja de nem használja, mert a 32 bites rendszerek 4GB memóriát tudnak megcímezni, ebből 3-3,5 GByte-ot látnak, még az XP is.Tudtommal 64-biten és a 32/64-bites Vistanál már nincs ilyen probléma. Nos, ha gépünk memóriája eléri az 1GB-ot akkor a következő registry módosítással elérhetjük, hogy a folyamatosan futó alkalmazások a memóriában maradjanak. Így ha újra indítunk egy előzőleg megnyitott programot, akkor az a memóriából fog betöltődni.

Menjünk a start menüre.
Futtatás.
Irjuk be a "regedit" szót, majd enter.
Navigáljunk el a "HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Memory Management" kulcsra.
A "DisablePagingExecutive" binális értéket módosítsuk 0-ról 1-re, az alapnál jelöljük be a decimális rádiógombot.
Ezt tegyük meg ugyan így a LargeSystemCache bejegyzéssel is!
A gép újraindítása után érvénybelépnek az új beállítások. Több leírást is találtam már ahol 2GB felett feleslegesnek ítélik meg a virtuális memória használatát, kipróbáltam de hülyeség.

2011-12-29, 11:52:22 #2 Utolsó szerkesztés: 2012-07-23, 20:01:32 Szerző: [MOD]Niix
15 dolog, amit nem tudtál az XP-ről


Nap mint nap használjuk, babráljuk, "finomhangoljuk" és mégis - vannak olyan dolgok amelyekről még csak nem is hallottunk. Összegyűjtöttük a legkevésbé ismert XP tényeket.

1. Az XP számos alkalmazást elrejt - így azok nem jelennek meg a "programok eltávolítása" listában. Egy nagyon egyszerű kis trükkel azonban mindent láthatóvá tehetünk ebben a listában, az összes alkalmazást ami a gépünkön van. Így válik eltávolíthatóvá például az Internet Explorer vagy akár a WordPad.

Csak keressük meg a  /windows/inf/sysoc.inf nevű fájlt. Ez egy egyszerű szöveges fájl, nyissuk meg jegyzettömbben, és vegyük ki a "hide" szavakat/utasításokat a sorok mellől. Máris megjelentek a rejtett alkalmazások a "programok eltávolítása" menüben.




2. Egy egyszerű paranccsal mindent megtudhatunk gépünkről, beleértve a telepített javításokat, a rendszerindítás óta eltelt időt, az eredeti telepítés dátumát és még rengeteg más hasznos (és haszontalan) információt. Csak nyissunk egy parancssort (start menü/kellékek/parancssor) majd gépeljük be: systeminfo. A Windows erre minden infót kiír amit csak el tudunk képzelni. Ha ezeket az adatokat el is akarjuk menteni, csak írjuk be: systeminfo > info.txt - az XP az info.txt nevű fájlba fogja menteni az információkat. (csak XP professional esetében működik)

3. Tudunk olyan parancsikont készíteni amellyel lezárhatjuk a PC-t. Csak klikkeljünk jobb egérrel a asztalon és válasszuk az új/parancsikon opciót. A megjelenő ablakba ("adja meg az elem helyét") csak írjuk be ezt: 
rundll32.exe user32.dll,LockWorkStation
A létrejövő ikonnal bármikor lezárhatjuk a PC-t. Ezt megtehetjük a Windows és az L billentyűk megnyomásával is, de ikonról elegánsabb:)



Valahogy így néz ki...


4. Csak haladóknak! Sokan nem tudják, de az XP rendelkezik a legújabb generációs IP címek, az IP6 támogatásával is. Sajnos internetszolgáltatóink még nem nyújtják ezt a szolgáltatást, viszont helyi hálózaton már kisérletezhetünk az IP6-al: csak gépeljük be a futtatás mezőbe: ipv6 install - nem kell aggódni, ez semmilyen gondot nem okoz jelenlegi kapcsolatunkban (mármint internet kapcsolatunkban:). Telepítés után csak írjuk be parancssorba: ipv6 /? és máris láthatjuk a lehetséges kapcsolókat. Csak haladóknak - ha nem tudjuk mi az az "IP6" akkor inkább ne babráljuk. Fontos! Az IPV6 ha nem konfiguráljuk rendesen csak feltelepítjük, lelassíthatja az internet kapcsolatot - ez a tipp tehát kifejezetten haladóknak/szakembereknek ajánlott.

5. Írjuk be a futtatás mezőbe: gpedit.msc. A megjelenő ablakban, bal oldalon válasszuk a "Felhasználó konfigurációja"  csoportot, majd ezen belül a felügyeleti sablonok/windows összetevők/windows intéző. Ha ezzel megvagyunk vessünk egy pillantást a jobb oldali listára. Több érdekes opciót is találhatunk a gpedit-ben, azonban óvatosan állítgassuk: néhány lehetőség alapvetően megváltoztatja a PC viselkedését, és nem biztos, hogy a jó irányba! Szóval csak saját felelősségre... (csak XP professional esetében működik)

6. Írjuk be parancssorba: tasklist. Rögtön láthatjuk a futó alkamazásokat. Ha "ki akarunk lőni" egy folyamatot, csak írjuk be: taskkill /pid, ahol a "pid" a folyamat pid-száma amit a tasklist parancs is kilistázott. Ezt persze a Windows Feladatkezelő is tudja, azonban (bármilyen viccesen is hangzik), a Feladatkezelő is le tud fagyni, szóval biztosabb módszer a parancssor.

7. Az XP mint tudjuk a ZIP (tömörített) állományokat is úgy kezeli, mintha csak könyvtárak lennének. Ez egy nagyon remek dolog - de csak akkor ha gyors gépünk van. Lassab gépeken érdemes kikapcsolni ezt a funkciót.
Csak gépeljük be parancssorba: regsvr32 /u zipfldr.dll és az XP máris képtelen lesz "belekukkantani" a csomagolt fájlokba. Ha mégis meggondoltuk magunkat csak írjuk be: regsvr32 zipfldr.dll és a Windows újra látni fogja a ZIP fájlok tartalmát.

8. Az XP képes a betűk "élsimitására" (akárcsak a Macintosh vagy a Linux), ez a funkció azonban alapállapotban le van tiltva. Az IE7 telepítésével ugyan már használhatunk élsimított betűket böngészés közben, de lehetőség van rá, hogy ne csak a böngészőben, hanem az egész rendszerben ilyen szép, élsimított (ClearType) betűtípusokat használjunk. 




Csak kattintsunk jobb egérrel az asztalon, válasszuk a tulajdonságokat, majd itt a megjelenés fülön a hatások gombot. A "képernyőn megjelenő betűtípusok élsimítása" opciót állítsuk "ClearType"-ra, és máris szép betűink lesznek, akárcsak egy Macintoshon.
Ha maximalisták vagyunk, akkor még a "Welcome" képernyő betűit is elsimíthatjuk, ehhez csak állítsuk át a regisztriben a HKEY_USERS/.DEFAULT/Control Panel/Desktop/FontSmoothingType kulcs értékét 2-re.

9. Tudunk más felhasználó "nevében" is futtatni szoftvereket, anélkül, hogy felhasználót váltanánk. Csak klikkeljünk jobb egérrel az alkalmazás ikonján, és válasszuk a "Futtatás mint..." opciót. Ez csak egyszeri futtatásra vonatkozik: ha ismét más felhasználóval akarjuk futtatni ugyanazt a programot, akkor megint meg kell adnunk a nevet az opcióban.

10. Csak haladóknak! Ha nagyon idegesítenek a kis buborékok, (frissítés és hasonló infók) amik az óra mellett szoktak megjelenni (hivatalos nevük "system balloon"), ki is kapcsolhatjuk őket. Futassuk a regedit-et, majd keressünk meg a HKEY_CURRENT_USER/Software/Microsoft/Windows/Current Version/Explorer/Advanced  kulcsot.
Hozzunk létre egy új kulcsot EnableBalloonTips néven, és értéknek adjunk 0. Viszlát buborékok! (Visszaállításhoz csak töröljük az EnableBalloonTips kulcsot.)

11. Ha csak egyedül használjuk a gépet, előfordulhat, hogy idegesítővé válik az XP bejelentkező képernyője: még ha nem is adunk meg jelszót, és csak egy felhasználó van a gépen, akkor is minden indítás után ki kell választanunk (az egy darab felhasználóból egyet... éljen az XP-logika!). Szerencsére kikapcsolhatjuk az egész procedúrát: csak írjuk be a futtatás mezőbe:
control userpasswords2. A megjelenő ablakban vegyük ki a pipát a "számítógép használatához felhasználót és jelszót kell megadni" opció mellől. Az XP erre megkérdezi melyik felhasználó legyen az alapbeállítás a továbbiakban, és a következő indításnál már nem kell használunk a Welcome képernyőt.





12. Biztos észrevettük már, hogy a START menü egy kis késleltetéssel jeleníti meg a programokat tartalmazó oldal-ablakokat. Ha szeretnénk felturbózni a start menüt és meggyorsítani a dolgokat, keressük meg a regisztriben a 
HKEY_CURRENT_USER/Control Panel/Desktop/MenuShowDelay bejegyzést, és aaz alapbeállításban szerplő 400-as értéket állítsuk lejjebb, mondjuk mindjárt nullára.

13. Az XP-ben egyszerre több fájlt is átnevezhetünk: csak jelöljünk ki pár százat, majd klikkeljünk jobb gombbal, és válasszuk az átnevezés opciót. Elég egy nevet megadnunk - a fájlokat az XP sorszámmal fogja ellátni a megadott név után.

14. A Media Player megjeleníti az éppen játszott album borítóját - de csak akkor ha megtalálja az interneten. Mi magunk is megadhatunk azonban lemezborítókat a lejátszó számára: csak tegyünk egy "folder.jpg" nevű képet abba a könyvtárba ahol az album zeneszámait tároljuk, a Media Player ezt fogja megjeleníteni.

15. Mini tipp! Ha sok alkalmazás fut a képernyőn, és szeretnénk rendet rakni, csak nyomjuk meg a Windows+D billentyűkombinációt: az XP erre mindent lerak a tálcára, és megjeleníti az asztalt.


Csak nektek csak most: By Silenoz

2012-01-05, 15:11:28 #3 Utolsó szerkesztés: 2012-07-23, 20:00:55 Szerző: [MOD]Niix

Gyorsabb rendszerműveletek

A Windows XP számtalan tömörített file-ból és könyvtárból dolgozik. Előnye, hogy így kevesebb helyet foglal merevlemezünkön, hátránya, hogy lassítja a rendszer felállását és bizonyos rendszerszintű műveleteket is. A kérdéses rendszerállományokat csak akkor csomagolja ki egy ideiglenes mappába, amikor szükség van rájuk. Ha ezeket eleve ha kicsomagolva tároljuk, akkor 10-20%-os teljesítménynövekedést tapasztalhatunk e műveletek során!

A beállítást a következőképpen változtathatjuk meg.

1. A Start/Run mezőbe írjuk be: regsvr32 /u zipfldr.dll majd nyomjunk egy Entert.

2. Újraindítás szükséges

WINXP teljesítményének növelése

A DOS egyik öröksége a 8+3-as fájlnév. Mivel NTFS-t használunk (ha nem, célszerubb mielobb áttérni), semmi szükség erre, nyugodtan kikapcsolhatjuk ezt a kompatibilitási opciót:

A HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet
\Control\Filesystem kulcsban az NtfsDisable8dot3NameCreation értéket módosítsuk 1-re.
Létezik egy Prefetcher nevu szolgáltatás, melynek segítségével gyorsabban indulnak el bizonyos gyakran futtatott programjaink a bootoláskor. A

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Memory Management\PrefetchParameters kulcsban lévo EnablePrefetcher értékét vegyük szemügyre. Az alapbeállítás a 3, próbáljuk megkeresni az optimálisat 1-6 között (ajánlott az 5).
Ha nem használjuk ki az indexelo szolgáltatást, célszeru kikapcsolni azt: Sajátgép / partíció / tulajdonságok. Kapcsoljuk ki a ''Gyors fájlkereséshez az indexelo szolgáltatás indexelje a lemezt'' opciót, majd alkalmazzuk a módosítást!
Ha megmondjuk az XP-nek, hogy leálláskor törölje a lapozófájlt, valamivel gyorsabban fog bootolni. A

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\
Session Manager\Memory Management kulcsban állítsuk át a ClearPageFileAtShutdown értékét 1-re!

Természetesen azt mindenki döntse el maga, hogy mi a fontosabb: a gyors leállás vagy a gyors indítás.
Böngészés gyorsítása

Amikor egy oldalra lépünk a háttérben számtalan információt küldünk az adott szervernek. A legtöbb idő az általunk beírt domain IP címre való fordításával, majd a kért oldal bezonosításával telik el (DNS végzi). A gyakran látogatott oldalaknál ez a procedúra gyorsabb, ugyanis egy DNS cache-ben a 10 leglátogatottabb oldalról eltárolja ezen információt. Ha több oldalt szeretnénk gyorsabban betölteni, növeljük meg a cache méretét!

A beállítást a következőképpen változtathatjuk meg.

1. Nyissuk meg a Notepad programot, majd a következőt másoljuk be:
Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_LOCAL_MACHINE/SYSTEM/CurrentControlSet/Services/DnscacheParameters]
''CacheHashTableBucketSize''=dword:00000001
''CacheHashTableSize''=dword:00000180
''MaxCacheEntryTtlLimit''=dword:0000fa00
''MaxSOACacheEntryTtlLimit''=dword:0000012d

2. Mentsük el a file-t dnscache.reg néven, ezután adjuk hozzá a rendszerleíró adatbázishoz.

3. Újraindítás szükséges
Miért fárasztanánk magunkat a mobil apró kijelzőjét bámulva, ha egyszer közvetlenül a Windows-ből is küldhetünk SMS-t?

Az SMS-ek begépelése a mobiltelefon billentyûzetén meglehetõsen fárasztó mûvelet; szerencsére az üzeneteket a Windows-ból közvetlenül is elküldhetjük. Ehhez csak egy pici segédprogramra lesz szükségünk: csak töltsük le a Microsoft ingyenes SMS-küldõjét és készen is vagyunk!

Ez az XP alatt futó kis alkalmazás a mobilunkat használja SMS-küldésre, vagyis nem külsõ szolgáltatás.

KÉP::




Az üzenetet a számítógép billentyûzetén keresztül gépelhetjük be, a küldés feltétele a PC és a mobiltelefon közötti kapcsolat, kábelen, infrán vagy Bluetooth-on keresztül. Beállítása egyszerű.

Én is ezt használom, szóval nem tudom miért dugdosnám előletek :D

By Silenoz! :)

2012-01-05, 16:12:49 #4 Utolsó szerkesztés: 2012-04-14, 19:41:06 Szerző: Pisti95
Sziasztok!

Összegyűjtöttem, pár hasznos kis trükköt arra, hogy gyors legyen az XP-n, akinek kisebb configja van, de a nagyobb config-úaknak sem ártanak.
Több helyről összegyűjtöttem!

Letöltés:   http://depositfiles.com/files/2wohg0o0r

Ez mégcsak 1.0-ás, de lehet még bővíteni fogom.

Használjátok egészséggel!

Üdv: Pisti95