FreeBSD alapok

Indította Zoh01, 2015-12-01, 10:24:37

Sziasztok! Mivel még nem láttam ilyen témát, ezért gondoltam megosztom veletek ezt a kis posztot. A posztban szereplő dolgok a saját és suliban szerzett tudás alapján íródtak ezért kimaradhat néhány dolog ami teljesen elhanyagolható egy Metin2 vagy webszerver futtatásához.

A Sysinstall
A sysinstall a FreeBSD project által fejlesztett grafikus kezelőfelület. A sysinstall menüjében a nyíl billentyűkön kívül az Enter, Tab és a Szóköz billentyűket használhatjuk. (És persze ha valamit be kell írni a betűket és numerikus billentyűzetet is használhatjuk :D)
A sysinstall beállításait nem érdemes piszkálni mert egy kezdő számára nehéz lehet visszaállítani az elrontott dolgokat.

Parancsértelmezők
FreeBSD rendszeren a feladatokat a parancsértelmező (shell) segítségével végezhetjük el. A FreeBSD alapból tartalmaz néhány parancsértelmezőt. Ilyen például az sh, Bourne Shell, és a tcsh, a továbbfejlesztett C-shell. Persze ezen kívül elérhető még a zsh és a bash is.
A parancsértelmezőknek vannak különböző funkciói. Ezek a funkciók különböző feladatokhoz lettek elkészítve. Ha pl. C programozó vagy akkor ajánlott egy C-szerű shellt használni. Ilyen a tcsh. De hogyha csak alap feladatok elvégzésére szeretnénk a FreeBSD-t használni, akkor a bash ajánlott.

A shellek legalapvetőbb funkciója az állományok neveinek kiegészítése. Ha begépeljük az állomány vagy parancs első néhány karaktertét és megnyomjuk a Tab gombot, akkor automatikusan kiegészíti a rendszer a fennmaradó részét a parancsnak / állománynévnek.
Példa: Ha van két állománynevünk akarmi és akarmi.ize és szeretnénk letörölni az akarmi.ize-t akkor a következőt kell begépelnünk: rm aka[Tab].[Tab].
Ezután a parancsértelmező a következőt írja ki: rm akarmi[SIPOLÁS].ize.
A [SIPOLÁS] itt most a konzol sípjára vonatkozik. Azt jelenti, hogy a rendszer nem tudja kiegészíteni az állomány nevét mert 1-nél több ilyen vagy hasonló nevű állomány létezik.

A parancsértelmezők egy másik jellemzője a környezeti változók használata. A környezeti változók lényegében a parancsértelmező környezetéhez tárolt név-érték párok. Ezt a környezetet látja minden olyan program amit parancsértelmezőn keresztül hívtunk meg.

Változó   Leírás
USER   A bejelentkezett felhasználó neve.
PATH   Vesszővel elválasztott könyvtárak, ahol a parancsértelmező a végrehajtható állományokat keresi.
DISPLAY   Az aktuálisan használt X11 megjelenítő hálózati neve, amennyiben létezik ilyen.
SHELL   A használt parancsértelmező.
TERM   A felhasználó által használt terminál típusa. Ebből a terminál képességeit lehet megállapítani.
TERMCAP   A terminálok adatbázisából származó, különböző terminálfunkciókhoz tartozó helyettesítő (escape) kódok.
OSTYPE   Az operációs rendszer típusa, például FreeBSD.
MACHTYPE   A rendszer alatt futó gép architektúrája.
EDITOR   A felhasználó által használt szövegszerkesztő.
PAGER   A felhasználó által lapozásra használt program.
MANPATH   Vesszővel elválasztott könyvtárak, ahol a parancsértelmező a man oldalakat keresi.

Példa: szeretnénk szövegszerkesztővel megnyitni az /usr/home/game/channel1/CONFIG -ot akkor konzolba ezt írjuk:
setenv EDITOR /usr/home/game/channel1/CONFIG

A parancsértelmezők megváltoztatása

A parancsértelmezőnk legegyszerűbben a chsh parancs használatával változtatható meg. A chsh kiadása után elindítja az EDITOR környezeti változónak megfelelő szövegszerkesztőt, ha nem lenne ilyen, akkor alapértelmezés szerint a vi hívódik meg. Az így megnyitott állományban változtassuk meg kedvünk szerint a "Shell: " kezdetű sort.

A chsh parancsnak megadhatjuk az -s opciót is, amin keresztül szövegszerkesztő használata nélkül be tudjuk állítani a parancsértelmezőt. Például ha a parancsértelmezőnket a bash-re akarjuk lecserélni, akkor ezt írjuk be:
chsh -s /usr/local/bin/bash

EZ A CIKK FOLYTATVA LESZ!