SVN szerver készítése és használata

Indította [VIP]Disco, 2014-01-01, 17:34:59

2014-01-01, 17:34:59 Utolsó szerkesztés: 2014-01-04, 19:41:33 Szerző: [VIP]Disco
Mi az az SVN?
Az SVN úgynevezett subversion, verziókezelő rendszer. Az ilyen rendszerek segítségével egyszerre dolgozhat több ember is egy projekten, mert mindig a legfrissebb változat lesz az összes fejlesztő gépén. Amikor az egyik ember csinál egy frissítést akkor egy új verzió készül amire a többi fejlesztő már frissíthet is. Viszont, ha ez a frissítés hibás és teljesen tönkretette a projektet akkor sem kell aggódni, mert minden egyes verzió visszaállítható. Szóval egy példa: Hétfőn csináltam egy 1.0-ás verziót, de kedden frissítettem 1.2-esre, majd rájöttem, hogy ez hibás. Ezután egyszerűen vissza tudom tölteni az 1.0-ás verziót és semmim nem veszik el.

Szükséges letöltések
TortoiseSVN - Ez a kliens
VisualSVN - ez a szerver

A kliens és szerver telepítése
Első lépésként töltsük le és telepítsük fel fentebb is linkelt TortoiseSVN-t és VisualSVN-t. A VisualSVN telepítésénél meg fogja kérdezni, hogy 443-as vagy 8443-as portot szeretnénk használni, itt válasszuk az utóbbit, tehát a 8443-as portot.

A szerver beállítása: felhasználó készítése
Miután elkészült a telepítés nyissuk meg a VisualSVN szerver programot és kattintsunk jobb gombbal a Users mappára majd pedig a Create User opcióra, hogy létrehozzunk egy új felhasználót. A megjelenő ablakban meg kell adni a felhasználónak a belépési azonosítóját és jelszavát.

A szerver beállítása: repo létrehozása
A repo az úgynevezett tároló amelyben tároljuk a projekteinket. Új repo létrehozásához kattintsunk jobb gombbal a Repositories mappára és válasszuk a Create New Repository opciót. A megjelenő ablakban meg kell adni a repo nevét, következőnek pedig, hogy milyen legyen az elkészíteni kívánt repo struktúrűja. Mi itt válasszuk az Empty repository (recommended option)-t, mert csak erre van szükségünk. Most jön a jogok beállítása, mivel az SVN-hez remélhetőleg kizárólag a fejlesztők fognak hozzáférni ezért nyugodtan lehet adni minden egyes felhasználónak írási és olvasási jogot is, tehát válasszuk az All Subversion users have Read / Write access opciót és kattintsunk a Create gombra. Most látható, hogy elkészült az új repo, illetve megkaptuk az elérést is, azonban ezzel nem megyünk sokra, mert egyelőre kizárólag a saját hálózatunkon lévő gépek tudnak csak belépni.

A szerver beállítása: ellenőrzése
Ahogy az előző pontban is olvasható a szerver még kizárólag a saját hálózatunkon érhető el, de nem árt letesztelni már most, hogy minden megfelelően működik-e. Hozzunk létre valahol egy mappát és kattintsunk jobb gombbal a mappán belül, majd válasszuk a TortoiseSVN > Repo-browser opciót. A most megjelenő ablakba írjuk be az előbb kapott URL-t és jelentkezzünk be a második pontban készített felhasználóval. Remélhetőleg a bejelentkezés sikeres és meggyőződhetünk róla, hogy a szerverünk működik.

A szerver beállítása: port nyitása
Ahhoz, hogy a szerverünk elérhető legyen akárhonnan meg kell nyitnunk a 8443-as portot a routerben, mert ezt használja az svn.
Port nyitás:
1. Nézzük, hogy milyen IP címre kell nyitni a portot, nyissunk egy parancssort és írjuk be, hogy ipconfig/all. A most megjelenő sok adat közül keressük ki az IPv4 address-t és az ott szereplő IP címre lesz szükségünk.
2. Nyissuk meg a router felületét, ez általában http://192.168.1.1/, de akár lehet más is, ezt neked kell tudnod.
3. Keressük meg a Port Forward részt és nyissuk meg a 8443-as portot az Ipv4 addressnél található címre TCP&UDP beállítással.

A szerver beállítása: elérhetőség ellenőrzése más hálózatról
A szerver az alábbi url-en lesz elérhető: [https://ipcímed:8443/svn/reponév]
Példa: https://42.242.126.108:8443/svn/metin2

A szerver beállítása: adatok feltöltése a repoba
Keressünk a számítógépünkön egy számunkra megfelelő mappát és jobb klikk > SVN Lekérés
A megjelenő ablakban meg kell adni a tároló címét ami akár lehet a local cím is, az ellenőrzésnél volt róla szó. A többi beállításhoz nem kell nyúlni, minden maradhat alapértelmezetten. Kattintsunk az OK gombra és adjuk meg a felhasználónév/jelszó párost amelyet még régebben létrehoztunk. Most lekéri a szerverről a fájlokat és mappákat, nekünk azonban csak egy rejtett .svn nevű mappa fog megjelenni, mert még semmit se töltöttünk fel. Most hozz létre mappát vagy mappákat és adj hozzá fájlokat a mappákhoz, akármennyi és akármilyenek lehetnek, ha ezzel elkészültél akkor pedig jobb klikk a mappában és SVN Beküldés... Most megjelenik a Beküldés ablak, itt tudjuk kijelölni és kommentelni azokat a fájlokat amelyeket be szeretnénk küldeni a szerverre, hogy az összes fejlesztőnél elérhetőek legyenek. Itt mindenképpen ajánlott megjegyzés hozzáfűzése a beküldéshez, mert több száz verzió után már fogalmunk sem lesz, hogy mit tartalmaznak a beküldések. Miután elkészültünk vele kattintsunk az OK gombra és várjuk meg amíg feltöltődnek a fájlok.